Klenotnictví Dušák logo

Magazín Dušák

Olympijské hry Tokio 2020: nahlédněte do minulosti měření času se značkou OMEGA

Švýcarská značka OMEGA je oficiální časomírou olympijských her již od roku 1932 a za svých 29 let bohaté historie ukázala světu mnoho revolučních a nezapomenutelných způsobů měření času. Připomeňte si spolu s námi nejvýznamější momenty historie.

1932

LOS ANGELES

HISTORIE SE ZAČÍNÁ PSÁT…

Poprvé v historii je v roce 1932 vybraná jako oficiální časomíra olympijských her švýcarská značka OMEGA. Tento prestižní titul získala značka díky své bezkonkurenční reputaci v ocenění za nejvyšší přesnost a dokonalost svých technologií. Byl to rozhodující okamžik v historii sportovních událostí, který nastavil směr pro neuvěřitelně dlouhou společnou budoucnost. Značka OMEGA tehdy poslala jednoho hodináře z Bienne do Los Angeles, který byl vybaven 30 vysoce přesnými stopkami, které měřily čas s přesností na 1/10 vteřiny.

 

1936

GARMISCH-PARTENKIRCHEN

MĚŘENÍ ČASU V ZIMĚ

První zimní olympijské hry značky OMEGA se konaly v sousedním městě bavorského Německa, Garmisch-Partenkirchenu. Ve srovnání s létem představovaly zimní olympijské hry pro hodináře švýcarské značky novou výzvu. Zejména disciplína alpského lyžování, kdy časoměřiči museli posílat startovní časy z kopce v kapse dalšího lyžaře. Ale preciznost a odhodlání společnosti OMEGA opět zvítězila. Povětrnostní podmínky a slunečné počasí tehdy přálo všem sportovcům, což připravilo půdu pro další rok historických výsledků a skvělých časů.

1948

LONDÝN

PŘICHÁZÍ DOBA ELEKTRONICKÁ

Dvě z největších revolucí v časomíře sportů se poprvé představily právě na olympijských hrách v roce 1948 v Londýně. Pro značku OMEGA to byl začátek „elektronické éry“, kdy technologie začala překonávat schopnosti lidského oka. Mezi nejnovějšími vynálezy značky OMEGA to byl první cílový fotoaparát, který určoval přesné pozice v cíli během závodů, stejně jako první fotoelektrický článek, který elektronicky zastavil hodiny, když první sportovec prošel cílovou páskou. Přesnost tehdy dosahovala svého vrcholu!

1952

HELSINKI

ODMĚNA ZA PERFEKTNÍ SERVIS

Jako ocenění 20 let značka OMEGA na olympijských hrách získala v roce 1952 cenu IOC Cross of Merit za zásluhy a „výjimečné služby světu sportu“. Byla to pocta dosud dosaženým milníkům, ale také odrážela nezastavitelný pokrok značky. Jedním z těchto pokroků byl například křemenem řízený záznamník času OMEGA. Tento působivý elektronický chronograf se vyznačoval vysokorychlostním tiskovým zařízením, které umožnilo společnosti OMEGA měřit události a okamžitě tisknout výsledky s přesností na 1/100 sekundy.

1956

MELBOURNE – STOCKHOLM

ELEKTRONICKÁ REVOLUCE ČASOMÍRY PLAVÁNÍ

Vzhledem ke svému vodnímu prostředí představovalo plavání pro časoměřiče vždy jedinečnou výzvu. V roce 1956 však švýcarská značka OMEGA udělala v této disciplíně obrovský skok vpřed zavedením „Swim Eight-O-Matic“ – prvního poloautomatického plaveckého časovače na světě. Čas startu byl automaticky spuštěn pistolí, zatímco počítadla byla zastavena v cíli ručně. Tento systém lépe rozlišoval mezi plavci, kteří skočili do vody prakticky ve stejnou dobu, a signalizoval začátek dalších nových průlomů měření času ve sportu.

1964

INNSBRUCK

Čas na obrazovce

V tomto roce společnost OMEGA představila svou novou technologii Omegascope, která navždy změnila zážitek ze sledování olympijských her. Tato nová technologie představila koncept sportovního zpravodajství „v reálném čase“ tím, že do spodní části obrazovky překrývala živé časy sportovců. Nyní byla vystavena přesnost značky OMEGA milionům nadšených fanoušků po celém světě, což bylo pro značku velkou výzvou. Nikdy předtím nebyli diváci mimo dějiště olympijských her tak rychle informováni o výsledcích.

1968

MEXICO CITY

NOVÁ TECHNOLOGIE, KTERÁ NAVŽDY ZMĚNÍ BĚH UDÁLOSTÍ

Příchod plaveckých „touchpadů“ společnosti OMEGA je považován za jeden z nejdůležitějších momentů v historii měření času. Polštářky byly vysoké 90 cm a široké 240 cm a dvě třetiny jejich povrchu byly ponořeny do vody. Reagovaly na sebemenší dotyky, takže když sportovec dorazil do cíle, dokázaly sami zastavit čas. Od této doby již nikdy nebylo pochyb o přesnosti výsledků plavání.

1976

MONTREAL

REVOLUCE NA TABULÍCH

V Montrealu byla představena nová „Video Matrix Board“ značky OMEGA. Ta byla schopna zobrazovat časy, body a skóre naprosto stejně jako černobílé videozáznamy. Tento nový a vzrušující způsob, jak informovat diváky a sportovce o výsledcích, pomohl připravit půdu pro mnoho dalších revolučních technologií a inovací, které přišly v budoucnu.

1984

LOS ANGELES

ODHALENÍ „ULITÉHO“ STARTU

Olympijské hry v roce 1984 byly pozoruhodné řadou nezapomenutelných atletických výkonů, včetně čtyř zlatých medailí, které získal Američan Carl Lewis. Značka OMEGA na trati zavedla první zařízení pro detekci „ulitého startu“. Zařízení bylo extrémně citlivé a fungovalo měřením tlaku, který každý běžec vyvíjel proti startovnímu bloku. Když sportovec vyrazil vpřed, jeho reakční čas byl spuštěn jeho fyzickou silou, což společnosti OMEGA umožnilo detekovat sebemenší „ulitý start“.

1988

SOUL

STATISTICKÝ MARATÓN

Soul 1988 byl prvním dějištěm letních olympijských her s počítačovým měřením času. Nyní namísto pouhého měření, přidělování a tisku časů, dokázala značka OMEGA také digitálně ukládat důležité informace a statistiky potřebné pro pochopení každého sportu. Ty bezpečně ukládala pro budoucnost, ale také je poskytovala v reálném čase všem fanouškům na stadionu, a to díky nové tabuli s video matricemi, která přinášela i první obrázky a videa v barvě.

2006

TURÍN

SPORTOVCI OBLEČENI DO NOVÉ TECHNOLOGIE

Tento rok se švýcarská značka zaměřila na přesnost výsledků v rychlobruslení a přinesla nové technologie. Poprvé na olympijských hrách měli sportovci na kotnících speciální transpondéry. Tyto čipy byly schopné vysílat a přijímat rádiové signály a umožňovaly značce OMEGA zaznamenávat konkrétní měření času v průběhu každého závodu.

2012

LONDÝN

MILIONTINA SEKUNDY

S vylepšeným rozlišením jedné milióntiny sekundy byl nový Quantum Timer společnosti OMEGA v Londýně počátkem nové generace měřících produktů značky. Rozlišení bylo stokrát větší než u předchozích zařízení.

2018

PCHJONGČCHANG

SNÍMAČE POHYBU A POZIČNÍ SYSTÉMY

Pchjongčchang 2018 byl začátkem odvážné nové éry značky OMEGA. Díky novým snímačům pohybu a pozičním systémům byla oficiální časomíra schopna poskytovat nepřetržitá měření výkonu každého sportovce od začátku do konce. Ať už to byla rychlost jednoho alpského lyžaře nebo formace celého týmu ledního hokeje. Švýcarská značka OMEGA poskytla podrobné informace o každé události a také to, jak k ní došlo. Sportovcům tak tato nová technologie poskytla dokonalou analýzu jejich výkonu, zatímco diváci doma u televizních obrazovek dostali mnohem lepší představu o každé sportovní události, ke které došlo.

OLYMPIJSKÉ HRY TOKIO 2020

33 sportů, 339 akcí, 900 trénovaných dobrovolníků, 85 světelných tabulí, 200 km kabelů,

530 časoměřičů, 400 tun vybavení – připravte se na revoluci měření času se značkou OMEGA!

Naše prodejny

Firemní údaje

KVEDU Praha s.r.o.

Na Příkopě 1047/17
110 00 Praha - Staré Město

IČO: 24768031
DIČ: CZ 24768031

Bankovní spojení: ČSOB Praha 1 – č.ú. 240554635/0300

Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze, v oddílu C, vložce číslo 172699

Loga Dušák ke stažení

Marketingové materiály

Všechna práva vyhrazena. © Klenotnictví Dušák 2024. Web vytvořil AKO Enterprise