Výběr hodinek často vypadá jako námluvy
Prodejce hodinek Ivo Dokoupil, který v Klenotnictví Dušák pracuje již 30 let, se setkává s mnoha životními příběhy. „Koupě hodinek se ve většině případů pojí s nějakým zásadním milníkem. Často je to záležitost na několik setkání. Bývají to doslova námluvy doprovázené silnými emocemi. Lidé při výběru nehledí jen na svůj vkus, ale vybírají už s tím, že je po nich jednou někdo zdědí,“ popisuje odborník. Právě nákupy s rozmyslem jsou podle něj zároveň úctou k hodinářskému řemeslu, které je stále vzácnější. Cena hodinek přitom často nehraje hlavní roli. Důležité je podle Ivo Dokoupila především to, aby nákup dával smysl a odpovídal potřebám zákazníka.
Tři pravidla, na která je dobré při koupi hodinek myslet
-
Hodinky by měly být používány k účelu, ke kterému byly vyrobeny. Pokud například chcete hodinky nosit i při sportu, přizpůsobte tomu svůj výběr. Obecně mechanickým hodinkám nesvědčí silné nárazy, vibrace nebo velké teplotní rozdíly.
-
Dobře si rozmyslete, zda budete chodit s hodinkami do vody. Každé mechanické hodinky zvládnou běžnou míru vlhkosti – tedy mytí rukou či přeběhnutí na dešti. Pokud ale s hodinkami plánujete plavat nebo se dokonce potápět, vyberte si hodinky pro to certifikované. V případě, že vám do hodinek viditelně nateče, zaneste je ihned do servisu.
-
U hodinek s mechanickým strojkem je třeba dávat pozor na magnetické pole, to se vyskytuje například u zapínání u kabelek či peněženek nebo v rámech na letištích. Tento problém vyřešila značka OMEGA unikátním strojkem odolným proti zmagnetizování.